loading...
انشاکده , سایت آموزش انشا نویسی و نگارش ، انشا کده ,
انشاکده بازدید : 6430 یکشنبه 12 فروردین 1397 نظرات (0)

در این پست از سایت انشاکده برای شما انشای زیبایی درباره حیاط مدرسه آماده کرده ایم .

موضوع انشا: حياط مدرسه

موضوع انشا به انگلیسی: School yard

کتاب: مهارت های نوشتاری پایه هفتم درس 1 صفحه 20 :

 

 از ميان موضوع هاي زير يكي را انتخاب كنيد، نخست كمي دربارة آن بينديشيد؛ پس از شكل گيري نقشة ذهني؛ سفر نوشتن را آغاز كنيد:

1 - پاييز 2 - حياط مدرسه 3 - روزي را كه دوست دارم، تكرار شود

سنجه های ارزيابي :

داشتن پیش نویس (داشتن نگاشتِ اوّل)

داشتن پاک نویس (رعایت نشانه های نگارشی، نداشتن غلط املایی، توجّه به درست نویسی، حاشیه گذاری)

رعايت طبقه بندي ذهن و نوشته (نوشتن بند مقدمه، نوشتن بندهاي بدنه و بند نتيجه )

شیوۀ خواندن


بند مقدمه :

حیاط مدرسه ، محیط جذاب و پر جنب و جوشی که هرگز از خاطرات شیرین ما فراموش نمی شود به طوریکه با شنیدن نام آن حس وحال خوبی به ما دست می دهد.

بند بدنه :

حیاط مدرسه مکانی است که هنگام زنگ تفریح آنجا استراحت می کنیم ، درس می خوانیم .

حیاط مدرسه ما مثل مدارس دیگر دارای زمین ورزش و سرویس بهداشتی و شیر آب خوری است و همچنین تعدادی درخت دارد که ما در کنار همکلاسی هایمان زیر سایه درختان می نشینیم و لحظات زیبا و خاطرات به یادماندنی از دوران دانش آموزی را رقم می زنیم .

یکی از خاطره انگیزترین لحظاتی که می توانیم از حیاط مدرسه داشته باشیم روز اول مدرسه است ، زمانی که برای اولین بار وارد حیاط مدرسه شدیم و با فضای مدرسه آشنا شدیم . روزی که با ذوق و شوق فراوان به درب و دیوار حیاط مدرسه و جنب و جوشی که دیگر دانش آموزان کلاس اولی داشتن نگام می کردیم .

بند نتیجه :

ما اولین نفری نیستیم که در حال استفاده از مدرسه ، حیاط آن و دیگر امکانات آموزشی هستیم و آخرین نفر هم نخواهیم بود، بعد از ما دانش آموزان دیگری هم خواهند آمد پس باید از مدرسه و حیاط زیبای آن به خوبی مراقبت کنیم تا دانش آموزان جدیدی که وارد مدرسه می شوند مثل ما خاطرات شیرینی از حیاط مدرسه در ذهنشان به یادگار بماند .


انشاکده بازدید : 1136 شنبه 26 اسفند 1396 نظرات (0)

در این پست از سایت انشاکده برای شما انشای زیبایی درباره عید نوروز آماده کرده ایم .

موضوع انشا: عید نوروز

موضوع انشا به انگلیسی: Norouz

کتاب: مهارت های نوشتاری

ما ایرانی ها همه ساله  شروع فصل بهار را جشن می گیریم و به آن عید نوروز می گوییم . عیدی که با شور و حال خاصی همراه است .

اسفند ماه مردم به تکاپو می افتند تا مقدمات برگزاری عید نوروز را فراهم کنند از خانه تکانی گرفته تا خرید آجیل ، میوه ، شیرینی و لباس های نو، تا در ایام نوروز روزهای خوب و خوشی را در کنار خانوده سپری کنند .

امروز اولین روز سال نو 1397 است و من با صدای تیک تاک ساعت بیدار می شوم و اولین کاری که می کنم سرزدن به سبزه نوشکفته ام است . پنجره را باز می کنم و هوای بهاری را با تمام وجود حس می کنم، به طرف کمد می روم و به لباس هایی که از امروز خواهم پوشید نگاه می کنم .

بعد از دقایقی آن ها را می پوشیم و از کنار پدر و مادرم قدم زنان می گذرم و آنها با دید من تحسینم می کنند من هم شاد و خرسند می شوم اما ناگهان صدای جیغ خواهر کوچکترم توجه همه را به خودش جلب می کند . او مرا فرا می خواند و مرتب فریاد می زند آخ جون شبکه پویا آخ جون کارتون های مختلف و ما هر دو از شادی به وجد می آییم اما این خوشحالی خیلی طول نمی کشد چرا که پدرم با چهره ای اخمو گوشزد می کند که عید نوروز مختص نگاه کردن به کارتون ها نیست و باید برای این کار برنامه ریزی کنیم تا به کارهای دیگرمان برسیم .

فکر کنم منظور پدرم دید و بازدید و گرفتن عیدی از بزرگترها ، مراسم آجیل خوری و گردش و مسافرت است وگرنه من که برنامه ریزی دیگری به دهنم نمی رسد که به درد تعطیلات عید نوروز بخورد
انشاکده بازدید : 6972 جمعه 25 اسفند 1396 نظرات (0)

در این پست از سایت انشاکده برای شما انشای زیبایی درباره گذر رودخانه آماده کرده ایم .

نام انشا: گذرِ رودخانه

نام انشا به انگلیسی: River crossing

کتاب: مهارت های نوشتاری پایه نهم درس۱ صفحه۲۱

یكی از موضوع های زیر را انتخاب كنید و پس از طراحی نقشه ذهنی، به كمک یكی از راه های پرورش فکر، متنی درباره آن بنویسید.

1- گذرِ رودخانه 2- آدم فضایی 3- اذان 4- شانس 5- فيل و فنجان

انشا گذر رودخانه به صورت ادبی و غیر ادبی و با رعایت طبقه بندی ذهن و نوشته ( مقدمه، بدنه و نتیجه ) :

 موضوع گذر از رودخانه خیلی جالب است . چشمانم را می بندم و در خیالم رودخانه را دنبال می کنم انگارکه رودخانه پایان ندارد و هیچ وقت به پایانش نخواهم رسید .

پا به پای آب زلال و روان رودخانه پیش می روم و درختانی را در اطرافش می بینم که سربه فلک کشیده اند و چمن های انبوه که احاطه شان کرده است .

در کنار رودخانه تعدادی آهو را می بینم که آمده اند تا از آب خنک بیاشامند و اطرافشان صدای قورباغه هایی به گوش میرسد که گویا با یکدیگر در حال صحبت هستند .

در ادامه مسیر و در دل رودخانه قلوه سنگ هایی می بینم که همچون مرواریدی از جنس بلور به چشم می خورند و زیبایی خاصی دارند .

اما این شرایط زیبا پایدار نیست چرا که ساختمان هایی در حریم رودخانه خودنمایی می کنند که منظره زیبای اطراف رودخانه را بلعیده اند و دیگر خبری از طبیعت بکر و سرسبز نیست .

شرایط زمانی بدتر می شود که کمی جلوتر انشعابی از فاضلاب این ساختمان ها به چشم می خورد که به سمت رودخانه سرازیر شده است و دیگر خبری از زلالی و شفافی آب رودخانه و یا ماهی ها نیست.

مسیرم را به امید پایان این شرایط بد و یافتن منظره ای بکر و زیبا ادامه می دهم اما زباله هایی میبینم که توسط رستوران ها به داخل آب انداخته شده  و بعضی از زباله ها نیز توسط افرادی که چند لحظه ای در مسیر این رودخانه توقف کرده اند در دل طبیعت رها شده است .

 از ادامه مسیرم منصرف می شوم و به خیال بافی ام پایان می دهم و با خود می اندیشم چرا این افراد به عواقب و پیامدهای کار خود فکر نمی کنند پیامدهایی همچون مرگ بسیاری از جاندارانی که چه در درون آب و چه آنهایی که از آب رودخانه استفاده می کنند در انتظار این رودخانه زیبا است .

انشاکده بازدید : 1758 سه شنبه 22 اسفند 1396 نظرات (0)
فاصله خانه ما تا مدرسه بسیار زیاد است بعد از انجام کارها و صرف صبحانه ام لباس هایم را می پوشم و برای رفتن به مدرسه حاضر می شوم مسیر خانه تا مدرسه
انشاکده بازدید : 5222 پنجشنبه 17 اسفند 1396 نظرات (0)

پاییز ، فصلی است که با آمدنش مدرسه ها باز میشوند و ما به مدرسه میرویم و آنجا دوستان جدید پیدا می کنیم و دوستان قدیمی را هم می ببینیم .

در روزهایی که ما هنوز حال و هوای تابستان از سرمان بیرون نرفته وقتی معلم اولین درس را میدهد و اولین مشق شب را به ما میدهد باور میکنیم که سال تحصیلی مدارس شروع شده است .

وقتی فصل پاییز شروع میشود هوا کم کم سرد میشود و در خیابان گاهی افرادی را می بینیم که لوله بخاری خریده و به طرف خانه در حال حرکت هستند .

همه می دانند که پاییز ، فصل شلغم ، آمپول ، لیموشیرین و آمده سازی بخاری ها است .

در پاییز برگهای درختان زرد میشود و یکی یکی می ریزند که مناظر زیبایی را به وجود می آورند و همه می دانند که این فصل به فصل خزان و دلگیری و عاشقی معروف است .

 این روزها صدای غار غار کلاغها بیشتر به گوش میرسد و گنجشک ها در دسته های چند تایی روی شاخه های درختان می نشینند انگار سرشان توی لاک خودشان است و دلشان گرفته است.

خلاصه اینکه پاییز فصل جنب و جوش مدارس و خزان درختان و آغاز سرما است و باید مواظب باشیم که سرما نخوریم و از مناظر زیبای پاییز لذت ببریم و  سعی کنیم دورس هایمان را خوب بخونیم تا خاطره خوبی از این فصل در ذهنمان باقی بماند .

اطلاعات کاربری
  • فراموشی رمز عبور؟